تبلیغات
بیجار، جلال شجری - دکتر عزت اله ریاضی، پدر طبابت بیجار گروس
بیجار، جلال شجری
بیجار گروس
بسم الله الرّحمن الرّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. اللهم صلّ علی محمّد و آل محمّد و عجّل فرجهم

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 2 خرداد 1395
دکتر عزت اله ریاضی، پدر طبابت بیجار گروس

دکتر عزت الله ریاضی یکی از مشاهیر دیار بیجار گروس و اولین متخصص داخلی استان کردستان است. مرحوم دکتر ریاضی ، تمام عمرش را صرف خدمت به مردم شهرستان بیجار و حتی استان کردستان نمود و پزشکی حاذق بود.


دکتر عزت اله ریاضی، پدر طبابت بیجار گروس

دکتر عزت اله ریاضی، پدر طبابت بیجار گروسایشان درخصوص زندگی خود می گوید:

اینجانب عزت الله ریاضی متولد سال 1315 در روستای خسروآباد بیجار گروس می باشم، پس از طی کردن دوران ابتدایی و متوسطه دیپلم گرفتم، البته در آن زمان دو دیپلم بود تا کلاس 11 یک دیپلم بود و کلاس 12 دیپلم درسی را به ما اعطاء می نمودند.

با معدل 14 در دانشگاه علوم پزشکی تبریز پذیرفته شدم، در آن زمان به دستور وزیر وقت کشور شهرداران باید مخارج تحصیلی دانشجویان رشته پزشکی را پرداخت می نمودند من نیز شامل این دستور شدم.

دکتر ریاضی با لحن زیبا همراه با لرزش ، بیان می نماید:

طبابت را از آبان سال 1342 در بیجار شروع نمودم، سال 1357 در دوره تخصص داخلی دانشگاه تهران پذیرفته شدم  و پس از طی نمودن این دوره دوباره به بیجار بازگشتم.

وی گفت درسال 1333 تا 1334 نیز در شغل معلمی به مردم دیار خود خدمت کردم اما عشق به طبابت موجب شد به این شغل رو بیاورم.

دکتر عزت الله ریاضی دارای دو فرزند پسر می باشد که هر دو در خارج از کشور به سر می برند.

دکتر ریاضی در خصوص خاطرات تلخ و شیرین دوران خدمتش اظهار می کند: شیرین ترین خاطراتم نجات بیمارانم از درد و مرگ بود و تلخ ترین آنها وقتی بود که دیگر نمی توانستم برای آنها کاری کنم و شاهد زجر کشیدن آنها بودم.

اولین پزشک متخصص داخلی بیجار در خصوص بهترین هدیه  بیمارانش به او می گوید: تشکر و قدردانی بیماران از من بهترین هدیه ای بود که از آنها می گرفتم.

وی در ادامه بیان داشت: عشق به زادگاهم و خدمت به مردم این دیار موجب شده دوری همسر و فرزندانم را تحمل نمایم.


دکتر عزت الله ریاضی در پایان سخنان خود استعداد جوانان را بزرگترین و بهترین سرمایه این شهر می داند و تاکید می کند: مسئولین با خدمت رسانی و توجه بیشتر به این قشر باید زمینه استفاده از نخبگان را در پیشبرد توسعه شهرستان فراهم نمایند.


ایشان در روز دوشنبه تاریخ 1392/10/16 دار فانی را وداع گفت.

مرحوم دکتر ریاضی ، تمام عمرش را صرف خدمت به مردم شهرستان بیجار و حتی استان کردستان نمود و پزشکی حاذق بود.

ایشان با وجود پیشنهادهای زیاد برای رفتن به شهرهای بزرگ و طبابت در آنجا، حاضر به رفتن از شهر بیجار نشد و ماندن در این شهرستان را به ‌رفتن و زندگی در بهترین نقاط ایران و حتی کشورهای خارجی ترجیح داده بود.  

کاش سایر علم آموزان بیجاری هم که به مدرک و نان و نوایی می رسند این اخلاق و منش پسندیده را از ایشان به یادگار بردارند و پس از تحصیل علم و کسب مهارت کافی ، برای خدمت به مردم بیجار گروس دوباره قصد دیار و وطن خود کنند و فقط در فکر کسب پول نباشند.

* با قرائت فاتحه ای روحش شاد و یادش را گرامی بداریم *


باسلام

 سرانجام دکتر عزت الله ریاضی پس از نیم قرن خدمت بی منت و بی ادعا، این پزشک نامدار و بلند آوازه که برای سر زدن به همسر و بستگانش به تهران آمده بود، دچار ایست قلبی شد و پس از چند روز بستری شدن در بیمارستان، روز شانزدهم دی ماه ۱۳۹۲، در سن ۷۸ سالگی در بیمارستان گلستان نیروی دریایی ارتش، به سرای باقی کوچ کرد و در آرامگاه خانوادگی مرحوم امیرانی در شماره ۸۵ بهشت زهرا به خاک سپرده شد. حضور انبوه دوستداران و همشهریان آن شادروان در مجالس ترحیم باشکوهی که برای وی در تهران و بیجار برگزار شد، نشان از زنده بودن یاد و خاطره او در دل ها و قدرشناسی مردم از خدمات و زحماتش داشت

92/05/31
ساعتی با بزرگ خاندان پزشکی دیار گروس

دکتر ریاضی خشنود از طبابت بیماران/50 سال دکتری در خدمت هموطنان کرد زبان


نخستین متخصص داخلی استان کردستان بهترین میراث شهرستان بیجار را استعداد جوانان دانست و گفت: مسئولین با توجه به این قشر زمینه برای شکوفایی استعداد هایشان را فراهم سازند و افتخارم خدمت به این قشر و مردم بیجار بوده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیجار، در دنیای امروز کمتر ملتی است که به مفاخر خود توجه نکند زیرا یکی از علایم حیات و زنده بودن ملت ها ملتفت بودن و توجه داشتن به مفاخر حال و گذشته فلسفی، علمی، فرهنگی، ادبی، سیاسی، اجتماعی و ملی آنهاست که این مفاخر با وجود گذشت روزگار و سیر زمان و وقوع حوادث ناگوار با هزاران خون دل برای آیندگان خود به میراث خواهند گذاشت که باید آن را گرامی و بارور کرد.

در کشور ما نیز،‌ طبابت و طبیب همواره از قداست و احترام زیادی برخوردار بوده و اهمیت و توجه ویژه  ایرانیان به این علم، موجب شده قله‌های علم پزشکی توسط مشاهیر و دانشمندان برجسته ایرانی در طول تاریخ فتح شود و نام ایران با تاریخ طب گره بخورد.

در ایران اسلامی سالروز میلاد ابوعلی سینا ستاره پرفروغ عرصه طب روز پزشک نامیده شده است و این روز در هر استان و شهری با دیدار با پزشکان و برگزاری مراسمات مختلف گرامیداشته می‌شود.

دیار گروس نیز مفتخر به وجود پزشکی است که سال‌های زندگی خود را وقف خدمت به همشهریانش کرده است.

دکتر عزت‌الله ریاضی یکی از مشاهیر و چهره‌های ماندگار دیار گروس است که 50 سال با عشق  خدمت به  هموطنانش ماندن در این شهرستان را به ‌رفتن و زندگی در بهترین نقاط ایران و حتی کشورهای خارجی ترجیح داده است.

وی نخستین متخصص داخلی استان کردستان است و می‌توان او را بزرگ خاندان پزشکان دیار گروس نامید.

برای دیدار و قدردانی به همراه فرماندار شهرستان بیجار و مدیر شبکه بهداشت این شهر و جمعی از خبرنگاران به پاس قدردانی از تلاش‌های بی‌دریغ این بزرگ مرد عرصه طب دیداری صمیمانه با وی داشتیم.

وارد منزل دکتر که شدیم بیش از هر چیز ساده‌زیستی وی توجه ما را به خود جلب کرد و به حق گفته‌اند که مردان بزرگ زندگی و معیشتی بی‌آلایش و ساده دارند.

پیرمردی که ایام جوانی خود را وقف هموطنانش کرده است با صدایی لرزان و روی گشاده پذیرای مهمانانی بود همه کنجکاوانه منتظر ایراد سخنان وی بودیم.

دکتر ریاضی در مورد نحوه ورودش به این عرصه اظهار کرد: سال 1314 در روستای خسروآباد شهرستان بیجار پس از گذراندن دوران ابتدایی و متوسطه توانستم در دانشگاه علوم پزشکی تبریز در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهم.

وی افزود: بعد از اتمام درس در سال 1340 نخستین کار طبابت را از 1342  با هدف خدمت به هموطنانم تا آخرین توان برای طبابت در بیجار آغازکردم.

ریاضی بیان کرد: سال‌های 1333 و 1334 در نهاد مقدس آموزش و پرورش و در شغل مقدس معلمی خدمت کردم، اما علاقه به کار پزشکی و طبابت موجب شد به شغل پزشکی روی بیاورم.

وی تصریح کرد: در سال 1357 در دوره تخصص داخلی دانشگاه تهران پذیرفته شدم  و به عنوان نخستین متخصص داخلی استان کردستان به هموطنانم خدمت کردم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص شیرین‌ترین خاطره‌اش از 50 سال خدمت در این عرصه گفت: شیرین‌ترین خاطراتم نجات بیمارانم از رنج بیماری است و تشکر و قدردانی بیماران از من بزرگترین و بهترین هدیه به من در تمام این سال‌ها بوده است.

این پزشک توانمند بیجاری افزود: علاقه وافرم به پزشکی موجب شد که پزشکی را انتخاب و تمام سختی‌های بر سر راهش را با توجه به علاقه ام طی کنم.

ریاضی خاطرنشان کرد: خدمت صادقانه به مردم و وقت‌شناسی و دقت در انجام وظایف خصوصیت اصلی مدیران موفق است که موجبات پیشرفت در کارشان را فراهم خواهد کرد.

فرماندار بیجار نیز در این دیدار با بیان اینکه پزشکی نوعی ایثار در جامعه است گفت: ما باید قدردان مردان نام آشنا و ماندگار شهرستان بیجار باشیم و همواره یادآور زندگی موفق و پرتلاش آنان به جوانان آنان را برای حرکت در عرصه های مختلف راهنمایی کنیم.

حمدالله کریمی بیان کرد: همت والای و خدمت صادقانه و بی ریا سرلوحه کار مسئولان مردم و جوانان قرار گیرد.

وی در پایان این دیدار فرماندار شهرستان بیجار به رسم یادبود و بقدردانی از زحمات بی‌شائبه 50 ساله  دکتر عزت‌الله ریاضی لوح تقدیر و هدیه‌ای اهدا کرد.


درگذشت قدیمی ترین پزشک شهرستان بیجار 

سه شنبه ، 17 دی 1392

قدیمی ترین پزشک شهرستان بیجار با نیم قرن سابقه طبابت در این شهرستان ، بعلت بیماری درگذشت

دکترعزت الله  ریاضی ، پزشک محبوب دیار گروس که 50 سال سابقه طبابت در این شهرستان دارد ، در سن 78 سالگی دار فانی را وداع گفت.

دکتر عزت‌الله ریاضی یکی از مشاهیر و چهره‌های ماندگار دیار گروس بود که 50 سال با عشق  خدمت به  هموطنانش ماندن در این شهرستان را به ‌رفتن و زندگی در بهترین نقاط ایران و حتی کشورهای خارجی ترجیح داده بود.

وی نخستین متخصص داخلی استان کردستان بود که از وی به عنوان  بزرگ خاندان پزشکان دیار گروس یادمی کنند.

دکتر ریاضی در سال 1314 در روستای خسروآباد شهرستان بیجار پس از گذراندن دوران ابتدایی و متوسطه توانست در دانشگاه علوم پزشکی تبریز در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهد.

وی بعد از اتمام درس در سال 1340 نخستین کار طبابت را از سال1342  با هدف خدمت به هموطنانش تا آخرین توان برای طبابت در بیجار آغازکرد.

ریاضی  سال‌های 1333 و 1334 در نهاد مقدس آموزش و پرورش و در شغل مقدس معلمی خدمت کرد، اما علاقه به کار پزشکی و طبابت موجب شد به شغل پزشکی روی بیاورد.

ایشان در سال 1357 در دوره تخصص داخلی دانشگاه تهران پذیرفته شد و به عنوان نخستین متخصص داخلی استان کردستان به هموطنان خدمت کرد.

خدمت صادقانه به مردم ، وقت‌شناسی و دقت در انجام وظایف خصوصیت اصلی دکترریاضی بود که درکنار 50سال سابقه طبابت خالصانه ، باعث محبوبیت این پزشک نام آور درمنطقه شد.

فرماندار و امام جمعه بیجار در پیامهای جداگانه ای ، درگذشت این پزشک نام آور را تسلیت گفتند.

...........................
دانش / 2 اسفند 1392
 طبقه بندی: بیجار گروس،  علمی پزشکی،  مشاهیر بیجار گروس، 
برچسب ها: دکتر عزت اله ریاضی، بیجار گروس، دکتر ریاضی،
ارسال توسط دانش
آخرین مطالب
بیجار گروس
شادروان جلال شجری، معلم دلسوز شهرستان بیجار

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ مَالِكِ یَوْمِ الدِّینِ إِیَّاكَ نَعْبُدُ و إِیَّاكَ نَسْتَعِینُ اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ صِرَاطَ الَّذِینَ أَنعَمتَ عَلَیهِمْ غَیرِ المَغضُوبِ عَلَیهِمْ وَ لاَ الضَّالِّینَ ، ، بسم الله الرحمن الرحیم ، ، ، یُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ الْعَزِیزِ الْحَكِیمِ (1) هُوَ الَّذِی بَعَثَ فِی الْأُمِّیِّینَ رَسُولاً مِّنْهُمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِهِ وَیُزَكِّیهِمْ وَیُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِن كَانُوا مِن قَبْلُ لَفِی ضَلَالٍ مُّبِینٍ (2) وَآخَرِینَ مِنْهُمْ لَمَّا یَلْحَقُوا بِهِمْ وَهُوَ الْعَزِیزُ الْحَكِیمُ (3) ذَلِكَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاءُ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ (4) مَثَلُ الَّذِینَ حُمِّلُوا التَّوْرَاةَ ثُمَّ لَمْ یَحْمِلُوهَا كَمَثَلِ الْحِمَارِ یَحْمِلُ أَسْفَاراً بِئْسَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِینَ كَذَّبُوا بِآیَاتِ اللَّهِ وَاللَّهُ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ (5) قُلْ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ هَادُوا إِن زَعَمْتُمْ أَنَّكُمْ أَوْلِیَاء لِلَّهِ مِن دُونِ النَّاسِ فَتَمَنَّوُا الْمَوْتَ إِن كُنتُمْ صَادِقِینَ (6) وَلَا یَتَمَنَّوْنَهُ أَبَداً بِمَا قَدَّمَتْ أَیْدِیهِمْ وَاللَّهُ عَلِیمٌ بِالظَّالِمِینَ (7) قُلْ إِنَّ الْمَوْتَ الَّذِی تَفِرُّونَ مِنْهُ فَإِنَّهُ مُلَاقِیكُمْ ثُمَّ تُرَدُّونَ إِلَى عَالِمِ الْغَیْبِ وَالشَّهَادَةِ فَیُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ (8)‏ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِی لِلصَّلَاةِ مِن یَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ ذَلِكُمْ خَیْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ (9) فَإِذَا قُضِیَتِ الصَّلَاةُ فَانتَشِرُوا فِی الْأَرْضِ وَابْتَغُوا مِن فَضْلِ اللَّهِ وَاذْكُرُوا اللَّهَ كَثِیراً لَّعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ (10) وَإِذَا رَأَوْا تِجَارَةً أَوْ لَهْواً انفَضُّوا إِلَیْهَا وَتَرَكُوكَ قَائِماً قُلْ مَا عِندَ اللَّهِ خَیْرٌ مِّنَ اللَّهْوِ وَمِنَ التِّجَارَةِ وَاللَّهُ خَیْرُ الرَّازِقِینَ (11)
آرشیو مطالب
برگزیده
بیجار گروس
جلال شجری

یاد پسر دایی بزرگوارم آقا جلال شجری گرامی باد

آقای گشتاسب ورمرزیار

  تابلو نقاشی جلال شجری، بیجار