تبلیغات
بیجار، جلال شجری - آموزش و پرورش ایران از سال ۵۷ تا ۹۳
بیجار، جلال شجری
بیجار گروس
بسم الله الرّحمن الرّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. اللهم صلّ علی محمّد و آل محمّد و عجّل فرجهم

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 21 بهمن 1393
آموزش و پرورش ایران از سال ۵۷ تا ۹۳

بررسی و کنکاش در امکانات آموزش و پرورش از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۳، از حرکت شگرف دستگاه تعلیم و تربیت ایران به سمت قله‌های پیشرفت و بدون اتکا به کشورهای دیگر حکایت دارد.
آموزش و پرورش ایران از سال ۵۷ تا ۹۳/ ۳۶ سال پرافتخار برای نظام تعلیم و تربیت

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 برکات فراوانی برای میهن عزیزمان به همراه داشت که از جمله مهمترین تغییرات زیربنایی می‌توان به پیشرفت شگرف در بحث تعلیم و تربیت اشاره کرد.

در آستانه انقلاب اسلامی ایران و در سال 1357 بیش از 7 میلیون دانش‌آموز در کشور مشغول تحصیل بودند، اما امروز رقم کلی دانش‌آموزان از مرز 13 میلیون نفر گذشته است.

امروز پوشش تحصیلی نزدیک به 99 درصد است و این در حالی است که در سال 1357 پوشش تحصیلی حدود 60 درصد بود که نشان از تبعیض در تحصیل دارد؛ به این معنی که تحصیل در مراکز شهرها نسبت به روستاها به مراتب آسان و تسهیل‌تر بود.

*زرافشان: تعداد دانش‌آموزان در سال 57، 7 میلیون و 959 هزار نفر بود

علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تعداد دانش‌آموزان در سال 1357، خاطرنشان کرد: «در سال 1357 تعداد کل دانش‌‌آموزان دوره ابتدایی 4 میلیون و 394 هزار و 972 نفر، دوره راهنمایی یک میلیون و 535 هزار و 263 نفر و در دوره متوسطه یک میلیون و 87 هزار و 559 نفر بود».

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: «در مجموع تعداد دانش‌آموزان در سال 1357 تعداد 7 میلیون و 959 هزار و 430 دانش‌آموز در کشور بود».

به گزارش فارس، بعد از انقلاب اسلامی ایران، کودکانی که از تحصیل محروم بودند به مدرسه وارد شدند، به طوری‌که این عدد به حدود 19 میلیون دانش‌آموز رسید و اکنون بعد از گذشت 36 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، تمام دانش‌آموزان به مدرسه می‌روند اما با توجه به کاهش رشد جمعیت در سال‌های اخیر، تعداد دانش‌آموزان به حدود 13 میلیون نفر رسیده است.

پیش از سال 1357 در بسیاری از مناطق کشور مدرسه و محل آموزش وجود نداشت و روستاهای دور افتاده و شهرهایی با جمعیت کم نیز از داشتن مدرسه محروم بود.

تعداد کم مدارس، تعداد کم معلم و وجود برخی فشارها و نگرش‌ها در خصوص تحصیل روستاییان تا پیش از انقلاب اسلامی باعث شده بود تا بر اساس اطلاعات و آمار موجود حدود نیمی از افراد لازم‌التعلیم از امکان تحصیل رایگان بی بهره بودند، اما اکنون بسیاری مدارس با یک دانش‌آموز و یک معلم اداره می‌شوند.

*دیمه‌ور: وجود 8 هزار کلاس درس با کمتر از 10 دانش‌آموز

محمد دیمه‌ور، معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در خصوص وجود مدارس دارای یک دانش‌آموز در کشور، اظهار داشت: در مدارس ابتدایی با توجه به اینکه ترجیح نمی‌دهیم دانش‌آموزان از خانواده جدا شوند حتی با یک دانش‌آموز هم کلاس درس تشکیل داده‌ایم.

دیمه‌ور افزود: اکنون در یکی از استان‌های شمال غربی کشور 125 مدرسه یک نفره وجود دارد که یک دانش‌آموز و یک معلم دارند.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در سال گذشته حدود 8 هزار کلاس درس زیر 10 نفر داشتیم.

به گزارش فارس، اکنون بیش از 500 هزار کلاس درس و بیش از 100 هزار مدرسه در کشور وجود دارد که دانش‌آموزان در اقصی نقاط کشور می‌توانند به راحتی به تحصیل بپردازند، در حالی که تا پیش از انقلاب اسلامی تعداد کلاس‌های درس کمتر از 200 هزار عدد بود.

کمبود واحدهای آموزشی باعث بازماندن از تحصیل بسیاری از دانش‌آموزان تا پیش از انقلاب اسلامی بود، اما امروز به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حتی در نقاط با جمعیت بسیار کم هم مدرسه و واحد آموزشی احداث شده است.

بدون شک در سی و شش سال گذشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در حوزه مدرسه‌سازی تحولات عظیمی رخ داده است که باعث پوشش تحصیلی بیشتر و همچنین افزایش جمعیت باسواد کشور شده است.

از جمله این تحولات عظیم می‌توانیم به راه‌اندازی مدارس هوشمند، استفاده از تابلوهای الکترونیکی اشاره کنیم که نشان از حرکت کشورمان به رشد فناوری و علم حکایت دارد.

*رئیسی: ساخت 490 هزار کلاس درس پس از پیروزی انقلاب

مرتضی رئیسی، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس و با اشاره به تفاوت مدارس پیش از انقلاب و پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، اظهار داشت: 490 هزار کلاس درس پس از پیروزی انقلاب ساخته شده است.

وی افزود: به عبارتی باید گفت که 92 درصد کلاس‌های درس کشور که دانش‌آموزان در مدارس دولتی از آنها استفاده می‌کنند، دستاورد انقلاب اسلامی ایران است.

رئیسی با بیان اینکه عمده مدارس پیش از انقلاب نیز بازسازی شده‌اند، خاطرنشان کرد: مدارس مستحکم و استاندارد جایگزین مدارسی که پیش از انقلاب وجود داشت، شدند.

وی تأکید کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در کشور هر روز 37 کلاس درس ساخته شده است.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «آیا پیش از پیروزی انقلاب در تمام مناطق کشور مدرسه وجود داشت؟»، گفت: بسیاری از دانش‌آموزان روستایی در آن زمان‌ها برای ادامه تحصیل به شهرها می‌آمدند که نشان از عدم مدارس در تمامی نقاط کشور بود.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی تمام خدمات آموزشی را در سراسر کشور توسعه داد و حتی در روستاهایی که نصاب دانش‌آموزی را ندارند مدرسه ساخته شده است و سرانه آموزشی در روستاها بیشتر از شهرهاست.

به گزارش فارس، پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 باعث شد تا توجه به توسعه روزافزون مدارس و وجود انواع شیوه‌ها جهت تحصیل حداکثری مورد توجه قرار گیرد.

*راه‌اندازی مدارس مختلف و تغییرات در کتب درسی

در این راستا و پس از انقلاب اسلامی مدارس قرآن، مدارس آموزش از راه دور، مدارس سمپاد (استعدادهای درخشان)، مدارس تخصصی ورزش، مدارس نمونه دولتی (بیش از 700 مدرسه نمونه دولتی)، مدارس هیئت امنایی، مدارس غیردولتی، مدارس استثنایی و همچنین توسعه مدارس خارج از کشور در دستور کار قرار گیرد.

همچنین آغاز تغییرات گسترده در کتاب‌های درسی دانش‌آموزان و منطبق شدن آنها با موازین اسلامی از دیگر فعالیت‌های بزرگ در امر تعلیم و تربیت بود.

در سال‌های اخیر نیز توجه به جذب نوآموزان پیش دبستانی قبل از ورود به پایه اول دبستان در دستور کار قرار گرفت و این امر نیز محقق شد.

*تأسیس دانشگاه فرهنگیان و راه‌اندازی بیمه درمان معلمان

تأسیس دانشگاه فرهنگیان جهت ادامه تحصیل معلمان و همچنین تربیت معلمان با توجه به نیاز دستگاه تعلیم و تربیت کشور متناسب با رشته از دیگر اقدامات و افتخارات آموزش و پرورش پس از پیروزی انقلاب است.

راه‌اندازی بیمه درمان طلایی برای معلمان شاغل و بازنشسته آموزش و پرورش با در نظر گرفتن امکاناتی برای تسهیل در امور درمانی این افراد تأثیرگذار در جامعه باعث شد تا همگان متوجه شوند که آموزش و پرورش جایگاه مهمی در کشور دارد.

به گزارش فارس، در حوزه سوادآموزی نیز می‌توان گفت که انقلاب اسلامی ایران باعث شد تا علاوه بر افراد بازمانده از تحصیل، بزرگسالانی که به علت کمبود امکانات تا سال 1357 بیسواد بودند به جرگه افراد باسواد بپیوندند.

*نرخ باسوادی در سال 58، 41 درصد و در سال 85 به 84 درصد رسید

بر این اساس و پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، سازمان نهضت سوادآموزی در دی ماه سال 1358 و به فرمان حضرت امام خمینی (ره) تشکیل شد و هدف از ایجاد آن، آموزش خواندن و نوشتن به افراد بزرگسال و کودکان فاقد سواد بود.

همچنین بر اساس آمار و اطلاعات موجود در سال 1355 نرخ باسوادی 41.7 درصد بود، در حالی که نرخ باسوادی پس از پیروزی انقلاب و در سال 1365 به 62 درصد ارتقا یافت و این عدد در سال 1385 به 84 درصد رسید.

این اعداد و ارقام و همچنین تشکیل سازمان نهضت سوادآموزی باعث شد تا به سرعت وضعیت سواد در کشور افزایش یابد تا بتوانیم جامعه اسلامی بالنده و همراه سواد داشته باشیم.

*باقرزاده: 96.5 درصد افراد 10 تا 49 سال کشور باسواد هستند

علی باقرزاده، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور گفت: آمار افراد بیسواد در کشور نشان می‌دهد که معادل 6.8 درصد جمعیت بین 10 تا 49 سال کشورمان بیسواد هستند و لازم است سازمان نهضت سوادآموزی در این حوزه ورود کرده و فعالیت‎هایی انجام دهد که این کار از همان سال 1390 آغاز شد و تاکنون این عدد به مراتب کمتر از آنچه که اعلام شده رسیده است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور تصریح کرد: 96.5 درصد افراد حاضر در گروه سنی 10 تا 49 سال در کشور باسواد هستند.

به گزارش فارس، حرکت به سمت پیشرفت در حوزه علم و دانش و همچنین پوشش تحصیلی بیشتر پس از انقلاب اسلامی بیانگر توسعه یافتگی کشور است و با گذشت سی و شش سال از انقلاب هر روز شاهد دستاوردهای جدید در حوزه علم و دانش هستیم که تمام این موضوعات مرهون توجه به آموزش و پرورش پس از سال 1357 است.

تمام مدیران کنونی و عالی رتبه کشور که امروز در جای جای میهن عزیز اسلامی مشغول خدمت هستند حاصل توجه به مدارس و رشد و توسعه یافتگی آموزش و پرورش و جایگاه خطیر تعلیم و تربیت پس از انقلاب اسلامی هستند.

گزارش از میثم حاجی‌پور
خبرگزاری فارس
93/11/21طبقه بندی: بیجار گروس،  اخبار، 
برچسب ها: آموزش و پرورش ایران از سال ۵۷ تا،
ارسال توسط دانش
آخرین مطالب
بیجار گروس
شادروان جلال شجری، معلم دلسوز شهرستان بیجار

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ مَالِكِ یَوْمِ الدِّینِ إِیَّاكَ نَعْبُدُ و إِیَّاكَ نَسْتَعِینُ اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ صِرَاطَ الَّذِینَ أَنعَمتَ عَلَیهِمْ غَیرِ المَغضُوبِ عَلَیهِمْ وَ لاَ الضَّالِّینَ ، ، بسم الله الرحمن الرحیم ، ، ، یُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ الْعَزِیزِ الْحَكِیمِ (1) هُوَ الَّذِی بَعَثَ فِی الْأُمِّیِّینَ رَسُولاً مِّنْهُمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِهِ وَیُزَكِّیهِمْ وَیُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِن كَانُوا مِن قَبْلُ لَفِی ضَلَالٍ مُّبِینٍ (2) وَآخَرِینَ مِنْهُمْ لَمَّا یَلْحَقُوا بِهِمْ وَهُوَ الْعَزِیزُ الْحَكِیمُ (3) ذَلِكَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاءُ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ (4) مَثَلُ الَّذِینَ حُمِّلُوا التَّوْرَاةَ ثُمَّ لَمْ یَحْمِلُوهَا كَمَثَلِ الْحِمَارِ یَحْمِلُ أَسْفَاراً بِئْسَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِینَ كَذَّبُوا بِآیَاتِ اللَّهِ وَاللَّهُ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ (5) قُلْ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ هَادُوا إِن زَعَمْتُمْ أَنَّكُمْ أَوْلِیَاء لِلَّهِ مِن دُونِ النَّاسِ فَتَمَنَّوُا الْمَوْتَ إِن كُنتُمْ صَادِقِینَ (6) وَلَا یَتَمَنَّوْنَهُ أَبَداً بِمَا قَدَّمَتْ أَیْدِیهِمْ وَاللَّهُ عَلِیمٌ بِالظَّالِمِینَ (7) قُلْ إِنَّ الْمَوْتَ الَّذِی تَفِرُّونَ مِنْهُ فَإِنَّهُ مُلَاقِیكُمْ ثُمَّ تُرَدُّونَ إِلَى عَالِمِ الْغَیْبِ وَالشَّهَادَةِ فَیُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ (8)‏ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِی لِلصَّلَاةِ مِن یَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ ذَلِكُمْ خَیْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ (9) فَإِذَا قُضِیَتِ الصَّلَاةُ فَانتَشِرُوا فِی الْأَرْضِ وَابْتَغُوا مِن فَضْلِ اللَّهِ وَاذْكُرُوا اللَّهَ كَثِیراً لَّعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ (10) وَإِذَا رَأَوْا تِجَارَةً أَوْ لَهْواً انفَضُّوا إِلَیْهَا وَتَرَكُوكَ قَائِماً قُلْ مَا عِندَ اللَّهِ خَیْرٌ مِّنَ اللَّهْوِ وَمِنَ التِّجَارَةِ وَاللَّهُ خَیْرُ الرَّازِقِینَ (11)
آرشیو مطالب
برگزیده
بیجار گروس
جلال شجری

یاد پسر دایی بزرگوارم آقا جلال شجری گرامی باد

آقای گشتاسب ورمرزیار

  تابلو نقاشی جلال شجری، بیجار